TE230-60P
The Tenesol TE230-60P panel delivers 230W. Maximum current and voltage are 8A and 29.05V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1660mm tall and 990mm, wide, and weighs 19kg.
Technical specifications
  • Power: 230 Wp
  • Current: 8 A
  • Voltage: 29.05 V
  • Short-circuit current: 8.4 A
  • Open-circuit voltage: 36.8 V