STP295-24/Vd
The Suntech Power STP295-24/Vd panel delivers 295W. Maximum current and voltage are 8.27A and 35.7V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1956mm tall and 992mm, wide, and weighs 27kg.
Technical specifications
  • Power: 295 Wp
  • Current: 8.27 A
  • Voltage: 35.7 V
  • Short-circuit current: 8.57 A
  • Open-circuit voltage: 45.1 V