HIP-230HDE1
The Sanyo HIP-230HDE1 panel delivers 230W. Maximum current and voltage are 6.71A and 34.3V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1610mm tall and 861mm, wide, and weighs 17kg.
Technical specifications
  • Power: 230 Wp
  • Current: 6.71 A
  • Voltage: 34.3 V
  • Short-circuit current: 7.22 A
  • Open-circuit voltage: 42.3 V