LG300N1C-A3
The LG Electronics LG300N1C-A3 panel delivers 300W. Maximum current and voltage are 9.4A and 32V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1640mm tall and 1000mm, wide, and weighs 17kg.
Technical specifications
  • Power: 300 Wp
  • Current: 9.4 A
  • Voltage: 32 V
  • Short-circuit current: 9.98 A
  • Open-circuit voltage: 39.8 V