JAM66S30-500/MR
The JA Solar JAM66S30-500/MR panel delivers 500W. Maximum current and voltage are 13.04A and 38.35V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 2094mm tall and 1134mm, wide, and weighs 26kg.
Technical specifications
  • Power: 500 Wp
  • Current: 13.04 A
  • Voltage: 38.35 V
  • Short-circuit current: 13.93 A
  • Open-circuit voltage: 45.59 V