c-Si M60 EU30117/EU30123-235
The Bosch Solar c-Si M60 EU30117/EU30123-235 panel delivers 235W. Maximum current and voltage are 8A and 29.9V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1660mm tall and 990mm, wide, and weighs 21kg.
Technical specifications
  • Power: 235 Wp
  • Current: 8 A
  • Voltage: 29.9 V
  • Short-circuit current: 8.5 A
  • Open-circuit voltage: 37.1 V