PM 245P01-245
The BenQ Solar PM 245P01-245 panel delivers 245W. Maximum current and voltage are 8.09A and 30.3V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1639mm tall and 983mm, wide, and weighs 20kg.
Technical specifications
  • Power: 245 Wp
  • Current: 8.09 A
  • Voltage: 30.3 V
  • Short-circuit current: 8.64 A
  • Open-circuit voltage: 37.2 V