SPR-300-WHT-I
The SunPower SPR-300-WHT-I panel delivers 300W. Maximum current and voltage are 5.49A and 54.7V respectively.
As for physical dimensions, the panel is 1559mm tall and 1046mm, wide, and weighs 24kg.
Technical specifications
  • Power: 300 Wp
  • Current: 5.49 A
  • Voltage: 54.7 V
  • Short-circuit current: 5.87 A
  • Open-circuit voltage: 64 V